Sport łączy, ale warunek jest taki, że trzeba zachęcić dzieciaki do aktywności – mówi Tomasz Tłuchowski, nauczyciel z długoletnim doświadczeniem, który swoimi spostrzeżeniami podzielił się podczas niedawnej konferencji „Aktywność fizyczna a patologie społeczne”. To element trwającej kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”.


Tomasz Tłuchowski od siedemnastu lat uczy dzieci i młodzież w jednej z podtoruńskich szkół. Jak podkreśla, zauważalna jest znaczna poprawa bazy sportowej, co pozwala na uprawianie sportu w warunkach komfortowych. – W gminie Zławieś Wielka posiadamy zaplecze w postaci sal gimnastycznych, boisk trawiastych oraz tartanowe boiska, które dostosowane są do różnych dyscyplin. Stwarza to duże możliwości dla młodych sportowców – zauważa.

 

Dodaje, że w pracy nauczyciela wychowania fizycznego pojawiają się dziś określone trudności, choćby związane z zachęceniem dzieci do ruchu. – Sport łączy, ale warunek jest taki, że trzeba zachęcić dzieciaki do aktywności – mówi Tłuchowski. – Najlepiej jest kiedy się chwali drugą osobę w tym, co robi – przekonuje, po czym dopowiada, że taka postawa pozwala na zmotywowanie do ciężkiej pracy, która może zmienić życie podopiecznego.

 

Mimo świadomości popularności niektórych dyscyplin oraz dążeń do bycia najlepszym sam poszukuje możliwości, by każdy uczeń mógł osiągnąć sukces, choćby w innych grach indywidualnych czy zespołowych. – Żeby zjednoczyć grupę – trzeba poszukiwać różnych, często niszowych dyscyplin. To jest recepta na to, aby dzieciaki tworzyły zgraną paczkę i się poruszały. W przypadku znudzenia się daną grą – odkrywamy kolejne – zauważa nauczyciel, wymieniając takie formy aktywności wdrażane w szkole, jak ringo czy crossminton.

 

Zdaniem prelegenta podczas konferencji „Aktywność fizyczna a patologie społeczne”, młodemu pokoleniu warto wpajać również idee bycia przy sporcie w charakterze kibica. – Każdy może zostać kibicem. Podobnie, jak samo uprawianie sportu sprzyja to budowaniu jedności, wyrzucaniu złych emocji. Mówimy o naprawdę rewelacyjnym sposobie na walkę z patologiami społecznymi czy wszelakimi uzależnieniami – wyjaśnia Tomasz Tłuchowski.


- - - - -
Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister
Sprawiedliwości.