Patrycja Gulak-Lipka, była reprezentantka Polski w koszykówce, która odnosiła sukcesy zarówno na polskich, jak i europejskich parkietach była gościem konferencji „Aktywność fizyczna a patologie społeczne”. Z uczestnikami podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego, jak aktywność fizyczna jest ważna dla dzieci i młodzieży.

 

– Sport, kolokwialnie mówiąc, jest super. Daje nam wiele dobrego pod kątem fizycznym, ale też społecznym i psychologicznym, co przekłada się na efekty w życiu zawodowym – stwierdziła Patrycja Gulak-Lipka. Sama jest zresztą mamą dwójki aktywnych fizycznie dzieci, którym przekazuje prosportowe wzorce, doceniając szczególnie zdrowotne konsekwencje z bycia aktywnym, nie zapominając przy tym o innych korzyściach. – Sport rozwija cechy takie jak sumienność, godzenie się z porażką czy współpracę w grupie, by osiągnąć wspólny cel – dodała.

 

Zwracając się do słuchaczy podczas konferencji w Toruniu sportsmenka wymieniła aspekty, o które należy zadbać, by młodej osobie uprawiającej sport nie stała się krzywda. – Wszechstronnym sportem jest pływanie, które uruchamia wiele partii mięśniowych bez obciążania stawów, a ponadto buduje odporność – zauważyła, podkreślając jednocześnie, że każda aktywność ma w zasadzie swoje zalety. Jako przykład podała nawet dynamiczny spacer, podczas którego można odpowiednio dotlenić organizm. – Aktywność fizyczna jest też świetnym sposobem, aby po ciężkim dniu się wyładować. Samopoczucie wówczas jest lepsze, bowiem uwalniają się endorfiny – nadmieniła Gulak-Lipka. Jak dodała, wiele osób, które aktywnie uprawiało zawodowy sport radziło sobie bardzo dobrze w życiu zawodowym, nawet jeżeli przygoda z daną dyscypliną nie była specjalnie udana.

 

Patrycja Gulak-Lipka dostrzegła również niepokojące tendencje w postaci łatwego rezygnowania rodziców z aktywności fizycznej swoich pociech. Uznała, że pomimo niedogodności z racji często wymagającego treningu, bądź konieczności zrezygnowania z pewnych własnych przyjemności, aktywność od najmłodszych lat procentuje.
 

- - - - -

Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister
Sprawiedliwości.