Wiek nastoletni jest dla każdego człowieka niesamowicie ważny, gdyż wtedy zaczyna się poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania. To także na tym etapie młodzież dąży do uzyskania akceptacji, co ma bezpośredni związek z wkraczaniem w różne środowiska, które zależnie od swojej natury mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na psychikę. Jaka w tym wszystkim jest rola sportu w wychowaniu młodego pokolenia?

SPORT TO CZŁONEK RODZINY

Eksperci są zgodni – jako rodzice powinniśmy zwrócić baczną uwagę na fakt, iż nasze pociechy wraz z wiekiem będą same próbowały znaleźć odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości, szukać właściwej dla siebie drogi i doświadczać wolności czy samodzielności. Psycholog sportu Katarzyna Grela przypomina, że aby prawidłowo wychowywać dziecko w wieku nastoletnim, musimy spędzać czas z dzieckiem przede wszystkim ilościowo, a nie jakościowo. Warto tutaj zadbać o systematyczność.

„To najlepsza profilaktyka. W obecnych czasach rzeczywiście rodzice są zapracowani, mają liczne obowiązki. Wiele jest rodzin rozbitych, w których dzieci spędzają czas z rodzicami weekendowo czy wakacyjnie, a brakuje im tej codzienności. Z różnych powodów ten kontakt z rodzicami gdzieś ucieka. Należałoby się zastanowić, gdzie poszukać tego czasu, by jednak jak najwięcej spędzać go ze swoim dzieckiem”.

SPORT TO NAUCZYCIEL

Uprawianie sportu od najmłodszych lat wystawia na wiele istotnych czynników zewnętrznych, których okiełznanie w młodym wieku przyczyni się do zdecydowanie lepszego funkcjonowania w dorosłości. Sport jest przepełniony emocjami, z którymi radząc sobie wcześniej, poradzimy sobie jeszcze lepiej w przyszłości. To zresztą bardzo szerokie spektrum emocji: satysfakcja, duma, radość, złość, porażka, stres... Radzenie sobie z każdą z nich, zdaniem psycholog Katarzyny Greli, pozytywnie wpływa na rozwój psychiczny dzieci.

„Wielu sportowców podkreśla rolę czegoś w rodzaju treningu przeróżnych emocji, z jakimi w sporcie się spotykamy. Radzenie sobie z nimi, odpowiednie poukładanie reagowania na stres, który jest ogromny w sporcie, a dotyka nas też w każdym elemencie życia – na studiach czy w życiu zawodowym – już w wieku dziecięcym i młodzieżowym, przekłada się potem na życie dorosłe. To jest też ten czynnik przynależności do grupy, w której możemy się realizować, to poczucie wartości, które rośnie, pewność siebie, wzrasta nasza samoocena, jeżeli odnoszę sukcesy, jeżeli potrafię założyć sobie cel i do niego iść. Człowiek czuje się bardziej sprawczym. To wszystko daje nam kompetencje, które później przy wyborze kierunku, w jakim podążyć ma znaczenie”.

 


 

SPORT TO GWARANCJA SUKCESU

Bycie aktywnym fizycznie nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój ciała i umysłu, ale gwarantuje również w szerszej perspektywie posiadanie cech pożądanych dla przyszłych pracodawców. Sportowiec świadom jest dyscypliny i dedykacji do powierzonego zadania. Nie boi się również stresu i dobrze nim „zarządza”, co przekłada się na użyteczność w środowisku pracy.

„Osoba wywodząca się ze środowiska sportowego będzie pracowitym człowiekiem. Szef danej firmy doskonale wie, że może na niego liczyć i jeżeli podejmuje się pracy to będzie to robić na 100 procent. Szef będzie chciał takie cechy wykorzystywać, bo taki pracownik to skarb. Wypracowanie kompetencji technicznych typowo na dane stanowisko nie będzie problemem, bo taka osoba doskonale wie, jak pracować nad tym, żeby osiągnąć cel”.

SPORT – UCZCIWOŚĆ I ETYKA

Podstawą każdego działania są zasady, które przestrzegać trzeba zarówno na boisku, jak i poza nim. Jak podkreśla psycholog pracujący ze sportowcami, wpajanie przestrzegania ustalonych reguł uczy dzieci bycia uczciwym w stosunku do siebie, jak i innych, a przy tym przysparza potrzebnego w życiu szacunku i respektu. Sport jest bowiem taką przestrzenią, gdzie łamanie zasad i oszukiwanie jest szybko weryfikowane, docelowo może nawet przekreślić całą karierę.

„Można oszukać trenera, że wykonało się jakieś dodatkowe zadania. Można oszukać rodziców, że uczestniczyło się w treningu. Można przez pewien czas oszukiwać siebie. Ale w pewnym momencie sport weryfikuje czy rzeczywiście wykonało się dobrą robotę, w czasie, który był na to dany. I tutaj już sama świadomość i autorefleksja odpowie czy rzeczywiście warto oszukiwać. Generalnie każdy sport uczy od początku tego, że są zasady i tego, że te zasady są święte”.
 

- - - - -
Kampania „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości,
którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.