Sporty ogólnodostępne, które nie opierają się o specjalistyczną infrastrukturę i są dzięki temu stosunkowo łatwo uprawialne, cieszą się największym zainteresowaniem młodych osób stawiających na aktywne spędzanie czasu.

Jedna ze znanych polskich marek, angażująca się na co dzień we wspieranie i upowszechnianie sportu i rekreacji, przygotowała ciekawe badanie, które odnosi się do aktywności fizycznej wśród dzieci. Na samym szczycie najpopularniejszych form pożytecznego spędzania czasu znalazła się jazda na rowerze. Systematycznie uprawia ją mniej więcej 66 procent dzieci w wieku od 6. do 15. roku życia, przy czym zdecydowanie najchętniej te poniżej 10. roku życia. Nieco mniejszym „wzięciem” cieszy się jazda na hulajnodze (41 proc.), także z tendencją zniżkową w miarę upływu lat, a na zbliżonym poziomie młode osoby podejmują się udziału w zajęciach pływackich na basenie oraz gry w piłkę nożną. Inne aktywności, którym przypisać można ich masowy charakter z uwagi na zainteresowanie, to bieganie oraz jazda na rolkach lub łyżworolkach. W badaniu pojawiają się także m.in. taniec, zajęcia gimnastyczne, sporty walki, siatkówka i koszykówka, wspinaczka, trampoliny czy jazda na nartach.

Jakie wnioski wyciągnąć można w oparciu o sporządzoną analizę? W znaczącej większości preferowane są jednak takie formy spędzania czasu, które odbywają się na świeżym powietrzu i nie są osadzone w konkretnej porze roku. Do podejmowania aktywności tego rodzaju nie jest wcale niezbędna specjalistyczna infrastruktura. Pojawia się jednak i inna nadrzędna konkluzja, która wpisuje się w ogólnopolską kampanię „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” – każdy rodzaj aktywności przynosi wymierne, prozdrowotne korzyści, co ma szczególną rolę w odniesieniu do najmłodszego pokolenia.


- - - - -
Kampania „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości,
którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.