Jedno z najczęstszych pytań ze strony rodziców, z jakim spotykają się w swojej pracy psychologowie, dotyczy tego, jak pomóc swoim pociechom radzić sobie z emocjami. Rodzice chcieliby, aby ich dziecko nie doświadczało negatywnych emocji, albo przynajmniej nie w takim stopniu, jak ma to miejsce obecnie. W folderze stworzonym na potrzeby kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” zamieszczone zostały konkretne porady.

 

Zacznijmy od tych najprostszych, które nie wymagają od rodziców i opiekunów niczego nadzwyczajnego:
 

  • być dla niego
  • zaufać
  • okazywać wsparcie

 

Uważna obecność i obserwacja swoich pociech jest niezmiernie ważnym aspektem wychowawczym. Eksperci są zgodni – poprzez zainteresowanie się dzieckiem, nauczysz je, że jego osoba jest niezmiernie ważna. Nawet w momentach, w których dla Ciebie ta sprawa wydaje się mało istotna, warto okazywać wsparcie dziecku i pokazywać, że nawet te najmniejsze problemy mają znaczenie. A zatem:
 

  • uważnie słuchać i rozmawiać
  • być gotowym do niesienia pomocy
  • dawać przestrzeń do własnego przeżywania


Bardzo często to rodzice są pierwszymi osobami, od których dziecko uczy się reakcji na pewne rzeczy. Jak my sami reagujemy na różne sytuacje? Gdy przeżywamy trudne życiowe momenty, a w pobliżu jest dziecko, powstrzymujemy się od okazywania nieodpowiednich emocji, gdyż nasze dziecko może je w przyszłości niewłaściwie zinterpretować.

 

  • przekazywać wiedzę i umiejętności przydatne w dorosłości
  • pozwolić ponieść konsekwencje własnych zachowań
  • pozwolić na popełnienie błędów
     

„Nauka to pokarm dla rozumu” – te słowa padły z ust wybitnego, XIX-wiecznego rosyjskiego powieściopisarza, Lwa Tołstoja. Każdy z nas popełnia w swoim życiu błędy, a tym bardziej najmłodsi. Każda porażka czy niepowodzenie uczy młode osoby poprawnych postaw, jest przysłowiową nauczką na przyszłość. Jeśli dziecko doświadcza negatywnych emocji i wrażeń po swoim zachowaniu będzie wiedziało, że następnym razem musi zmienić podejście lub postawę w danej sytuacji.

 

Kształtujący się, szczególnie w wieku przedszkolnym rozwój emocjonalny najmłodszych jest ważny w kontekście wszechstronnego rozwoju. W tym etapie życia to rodzice są autorytetami i pionierami w objaśnianiu świata. Aby nasze dzieci przez życie „poruszały się” z empatią do innych, swobodą, ale zarazem rozwagą, bardzo ważna jest i będzie pomoc rodziców. Musimy być po prostu dla nich jak najlepszym przykładem.

 

- - - - -

Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.