Realizowanie przyjętych założeń dla kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” to nie tylko prezentowanie prosportowo ukierunkowanych treści. To też umożliwienie grupie, do której podczas organizowanych wydarzeń bezpośrednio kierowane są kluczowe treści, na wyrażenie swojego zdania oraz podzielenia się własnymi doświadczeniami.


Na każdej z konferencji „Aktywność fizyczna a patologie społeczne”, a odbyło się ich już 6 w ramach kampanii, słuchaczom wręczane są anonimowe ankiety. Ich wypełnienie przez uczestników spotkań dostarcza istotnych informacji. Na co warto zwrócić uwagę odnosząc się w tym aspekcie do konferencji ubiegłorocznych przeprowadzonych w Kaliszu i Bielsku-Białej?


75% – ankietowanych osób regularnie uprawia sport


Zebranie danych z odpowiedzi na pierwsze pytanie zdecydowanie zadowala. Większość ankietowanych osób podejmuje się regularnego uprawiania sportu, lecz ci, którzy takiej aktywności fizycznej często nie uprawiają, w dalszych pytaniach również stosunkowo negatywnie nastawieni byli do jego znaczącej roli społecznej.


97% – ankietowanych osób w przypadku zakładania rodziny chciałaby, żeby ich dzieci regularnie uprawiali sport


90% – ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, iż sport i aktywność fizyczna może skutecznie zapobiegać patologiom społecznym


Co pozytywnie zaskakuje – niemal wszyscy pytania chcieliby, aby ich dzieci regularnie uprawiały sport. Napawa to optymizmem na przyszłość, bo wskazuje, że młode osoby, które niebawem będą zakładać swoje rodziny nie negują istotnej roli sportu w wychowaniu i rozwoju. Fakt ten też łączy się z kolejnym zadanym pytaniem, na które odpowiadający uczestnicy konferencji byli zgodni – sport i aktywność fizyczna to skuteczna forma zapobiegania współczesnym patologiom społecznym. Utwierdza to więc w przekonaniu, że akcje prowadzone w ramach kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” są społecznie wartościowe.


73% – ankietowanych posiadających rodzeństwo stwierdziło, że sport często występuje w życiu ich bliskich


82% – ankietowanych stwierdziło, że wśród ich znajomych sport jest ważną częścią życia


Ankietowani zostali również zapytani o sport w najbliższym otoczeniu. I tak ci, którzy rodzeństwo mają jasno zaznaczyli, że aktywność fizyczna to istotna część ich życia – dostarczyli przy tym ciekawych informacji dotyczących przeróżnych dyscyplin, na które uczęszczają bliscy. Wśród najciekawszych znalazły się sporty takie, jak krykiet czy szermierka, najczęściej natomiast przewijały się aktywności często niewystępujące w szkole, a nadal popularne, jak taniec czy piłka ręczna. Zgodnie z odpowiedziami zaznaczonymi w ankiecie, wypełniający jasno stwierdzają, że u większości ich znajomych sport to ważny aspekt życia.


95% – ankietowanych jest zaniepokojona zachowaniami lub uzależnieniami wśród młodego pokolenia


Anonimowy charakter ankiety pozwolił na dostarczenie przydatnych informacji na temat bezpośrednio związany z założeniami kampanii – wypełniający mogli wskazać problemy, które ostatnimi czasy coraz częściej występują wśród młodego pokolenia. Na zagadnienia te zwraca uwaga kampania „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”. Zdecydowanie najczęściej wskazywaną patologią społeczną było nadmierne spędzanie czasu na komputerze lub telefonie – problem ten był wielokrotnie poruszany przez sportowców i psychologów uczestniczących w konferencjach. Również sięganie po używki przewijało się wśród odpowiedzi ankietowanych – wiąże się to bezpośrednio z brakiem sportu i odpowiednich wzorców u młodego pokolenia – te potrafią prawidłowo nakierować życie i popchnąć je w kierunek pożądany.


- - - - -

Kampania „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.