
Uzależnienie od nowoczesnych technologii i brak aktywności fizycznej – te problemy wśród młodych osób zostały wskazane jako najistotniejsze wśród uczestników niedawnych konferencji „Aktywność fizyczna a patologie społeczne”. Te opinie zdają się tym bardziej potwierdzać wartość działań podejmowanych w ramach kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”.
Które z poniższych problemów społecznych uważa Pani/Pan za istotne w kontekście młodzieży? Takie pytanie zostało zawarte w ankiecie podczas konferencji w Bielsku-Białej i Brzegu Dolnym, jakie odbyły się końcem ubiegłego roku. Uczestnikami spotkań byli przede wszystkim rodzice młodych sportowców, także trenerzy czy nauczyciele, a więc w znacznym stopniu osoby dorosłe mające świadomość tego, jak ważna jest systematyczna aktywność fizyczna.
Jakie odpowiedzi zostały wskazane najczęściej spośród tych do wyboru?
a) Uzależnienie od technologii (telefon, komputer) – 34 procent
b) Wzrost przemocy i agresji – 20 procent
c) Brak aktywności fizycznej – 24 procent
d) Niewłaściwe wzorce społeczne – 22 procent
Wniosek? Brak aktywności fizycznej wciąż pozostaje tematem o istotnym znaczeniu, co więcej ściśle wiąże się z sięganiem przez młode osoby po nowoczesne multimedia, które stanowią w tym kontekście niekoniecznie pożądaną alternatywę dla spędzania wolnego czasu.
Ankietowanym uczestnikom pozostawiono również możliwość samodzielnego wpisania ich zdaniem kluczowego problemu. Tu uwaga zwrócona została na kolejne aspekty, a więc niską dyscyplinę młodych osób, brak umiejętności nawiązywania kontaktów, samotność, niedostatki w posiadanych kompetencjach społecznych czy wreszcie czerpanie przykładów z pseudogwiazd.
Co ciekawe, aż 80 proc. wypełniających ankiety podkreśliło jednocześnie to, że dostępność zajęć sportowych w regionie jest dla ich dzieci na poziomie bardzo dobrym lub wystarczającym.
- - - - -
Sfinansowano ze środków Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.